Wyroby ceramiczne

Wyroby ceramiczne
1 vote, 5.00 avg. rating (86% score)

rp_ekonomia5.jpgWyroby ceramiczne otrzymuje się przez wypalanie odpowiednio uformowanych glin i ich mieszanin. Gliny są pospolitymi produktami mineralnymi, powstałymi z wietrzenia skaleni. Mają postać zwięzłej masy o różnej w zależności od zanieczyszczeń – barwie. Po zarobieniu z wodą są podatne na formowanie i zlepianie. Oprócz glin, do podstawowych surowców stosowanych w produkcji ceramiki należą tzw. topniki – głównie kwarce i skalenie. Używane są jako dodatki do mas ceramicznych oraz do szkliwienia wyrobów. Na proces produkcji wyrobów ceramicznych składają się następujące podstawowe czynności: przygotowanie masy ceramicznej, formowanie wyrobów, suszenie i wypalanie. Zależnie od przeznaczenia wyrobu proces ten może obejmować także szkliwienie i zdobienie. Uzyskiwanie masy ceramicznej polega na rozdrobnieniu surowców i zmieleniu ich na drobną mączkę z jednoczesnym wymieszaniem składników z wodą. Niektóre masy ceramiczne dla zwiększenia właściwości plastycznych przechowuje się w specjalnych piwnicach, poddając je tzw. gniciu. Wyroby formuje się przez odlewanie w formach gipsowych, prasowanie, tłoczenie, toczenie i formowanie ręczne. Kształtowanie przedmiotów okrągłych, na przykład talerzy, filiżanek, wazonów, odbywa się przez toczenie na kole garncarskim. Uformowane wyroby poddaje się suszeniu.

Ciekawe artykuły o rachunkowości:

about author

admin

related articles

Frazy kluczowe: Stojaki na ulotki - Brooklyn, usuwanie graffiti toruń, Aquaclear przydomowe oczyszczalnie ścieków, vetrex okna bielsko biała, durobet ceny, Szamba Betonowe Brzozów, wałki pa66, etykiety inspekcyjne na zamówienie, Szamba Betonowe Lesko, ra nails lakier hybrydowy, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka

Komentarze:

Losowe wpisy:

  • Taxi Bagażowe

    Przeprowadzka wiąże się z dużym zamieszaniem i stresem, ale odpowiednio przygotowany plan działania pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów. Warto pamiętać o tym, aby bezpiecznie zapakować wszystkie rzeczy, które przewozimy. Do tego celu dobrze sprawdzą się kartony, natomiast najbardziej delikatne przedmioty warto dodatkowo zabezpieczyć, na przykład owijając je w folię bąbelkową. Zapobiegnie ona przypadkowemu uszkodzeniu cennych przedmiotów….

    Read more
  • Skuteczna windykacja

  • Doradca kredytowy